Předání „European Prize for Organometallic Chemistry 2017“ se uskutečnilo při příležitosti XXII EuCheMS International Conference on Organometallic Chemistry konané v Amsterdamu v červenci 2017 a bylo spojeno se zvanou přednáškou laureáta ceny. Doc. Čermák jako současný předseda Divize organokovové chemie (Division of Organometallic Chemistry) Evropské asociace chemických a molekulárních věd (EuCheMS) konferenci v Amsterdamu spoluzahajoval.
Zahájení konference v Amsterdamu – stručná informace o roli a činnosti EuCheMS
Evropská cena za organokovovou chemii, spojená s prémií 5 000 euro, byla v roce 2017 udělena teprve podruhé. Prvním laureátem ceny se stal v roce 2015 profesor Malcolm L.H. Green, emeritní profesor Oxfordské univerzity. Také on přednesl na XXI EuCheMS International Conference on Organometallic Chemistry v Bratislavě v červenci 2015 zvanou přednášku.
Profesor M.L.H. Green přebírá „European Prize for Organometallic Chemistry 2015“
Zahájení konference v Bratislavě v červenci 2015
Co je EuCheMS ?
Evropská asociace chemických a molekulárních věd (EuCheMS) je pokračovatelkou Federace evropských chemických společností. V současnosti reprezentuje více než 160 000 evropských chemiků z více než 40 členských společností a jiných chemii blízkých organizací, sdružuje unikátní síť aktivních vědců a výzkumníků ve všech oblastech chemie. Prostřednictvím této sítě, rozdělené na Divize a Pracovní skupiny, pomáhá EuCheMS organizovat četné specializované akademické konference a jednou za dva roky pořádá Evropský kongres chemických věd (poslední v roce 2016 v Seville, příští 2018 v Liverpoolu). EuCheMS také podporuje úlohu a image chemických věd ve veřejnosti, snaží se pěstovat platformy vědecké diskuze a poskytovat jednotný a nepředpojatý evropský hlas vyjadřující se ke klíčovým politickým rozhodnutím týkajícím se chemie a příbuzných oblastí a přispět tak k řešení dnešních velkých společenských výzev.
Další informace: http://www.euchems.eu/
Jak je Česká republika zapojena do EuCheMS ?
ČR je zapojena prostřednictvím České společnosti chemické (ČSCH), která je zakládajícím členem EuCheMS (2005), její předchůdkyně Československá společnost chemická byla přitom zakládajícím členem Federace evropských chemických společností, předchůdkyně EuChEMS. Je také přidruženým členem světové organizace chemiků IUPAC.
ČSCH je podobně jako EuCheMS rozčleněna do aktivních odborných skupin a místních poboček. Vydává mezinárodně indexovaný a impaktovaný (WoS) časopis Chemické listy a pečuje o rozvoj a dobré jméno oboru. Je členem konsorcia ChemPubSoc Europe, které vydává více než 10 evropských odborných časopisů. Členy ČSCH jsou odborníci a akademické a průmyslové sféry, státních orgánů, obchodních společností, svobodných povolání a v neposlední řadě studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol.
Více o ČSCH včetně informací jak se stát členem: http://www.csch.cz/